Gdańsk Stare Miasto – atrakcje. Co warto zobaczyć?

Blog

Gdańsk Stare Miasto – atrakcje. Co warto zobaczyć?

Parkuj na 24h

Elastyczne parkowanie

cena40 zł

  • Parkowanie na cały dzień
  • Możliwość parkowania na kilka dni
  • Wielokrotny wjazd i wyjazd, elastyczne parkowanie

Gdańsk to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc nad polskim Bałtykiem. Przyciąga turystów niczym magnes – nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok. Zachwyca swoją wyjątkową architekturą, klimatem, jak również zabytkami, które wiele mówią o historii tego portowego miasta. Każdy przynajmniej raz w życiu musi odwiedzić gdańską starówkę, która ma wiele do zaoferowania. Jakich atrakcji nie można na niej przegapić? Sprawdźmy!

Gdańsk Starówka – co warto zobaczyć?

Stare Miasto w Gdańsku to jedna z jego najbardziej reprezentatywnych części. To, co przyciąga uwagę zwiedzających to przede wszystkim moc historycznych zabytków, dzięki którym możemy poznać dzieje tego miasta i przekonać się na własne oczy o jego świetności.

Trakt Królewski

Trakt Królewski w Gdańsku, określany jest również Drogą Królewską. To nazwy nadane ulicy Długiej, jak również jej przedłużeniu – Długiemu Targowi. Nie są one przypadkowe. Według miejscowych legend to właśnie tędy uroczyście wjeżdżali do miasta polscy monarchowie. Pierwszym miał być król Kazimierz Jagiellończyk w 1457 roku.

Wzdłuż ul. Długiej najczęściej mieszkali najbardziej wpływowi i zamożni mieszkańcy Gdańska. Doskonałym tego dowodem są przepiękne kamienice, które same w sobie stanowią wizytówkę miasta. To właśnie tutaj można znaleźć m.in. dom Uphagena – kamienicę mieszczańską z XVIII wieku, którą uznaje się za perełkę gdańskiej architektury. Obecnie jest siedzibą Muzeum Gdańska.

Zwieńczeniem Traktu Królewskiego jest Brama Zielona, która prowadzi prosto do Długiego Pobrzeża. Jej nazwa również nie jest przypadkowa – nawiązuje do dawnego koloru kolumn mostu, który znajduje się tuż za nią.

Ratusz Głównego Miasta

Znajdziemy go na rogu wspomnianej już ul. Długiej i Długiego Targu. Przechadzając się nią nie można go nie zauważyć – budynek wyróżnia się strzelistą wieżą, która góruje nad okolicznymi zabudowaniami.

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku został wzniesiony w XIV wieku, jednak obecnie nie przypomina jej pierwotnego projektu. Na przestrzeni stuleci był wielokrotnie przebudowywany. Pełnił swoją funkcję aż do 1921 roku, a jego wnętrza to pokaz przepychu i luksusu. Można w nim podziwiać rzeźbione schody w sieni, jak również Salę Białą. To właśnie w niej odbywały się audiencje polskich królów podczas ich wizyt w Gdańsku, jak również sądy czy uroczyste podpisywanie traktatów. We wnętrzu budynku znajduje się również Sala Czerwona, gdzie swoją siedzibę miała Rada Miejska. To właśnie tam można podziwiać kominek z herbem miasta, jak również zapierający dech w piersiach sufit, na który składają się obrazy i drewniane zdobienia.

Fontanna Neptuna

Spacer po Starym Mieście w Gdańsku nie może obyć się również bez przystanku przy Fontannie Neptuna. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Powstała w XVII wieku, jednak pomysł jej postawienia narodził się pod koniec poprzedniego stulecia. Figura Neptuna – boga morza – ważąca 650 kg wraz z fontanną stanęły dokładnie naprzeciwko Dworu Artusa. Co ważne, rzeźba przetrwała II Wojnę Światową niemal w całości, a to dlatego, że udało się ją w porę wywieźć z miasta. Fontanna natomiast została otoczona cegłami.

Gdzie parkować w Gdańsku?

Średniowieczny Wielki Młyn

Stare Miasto w Gdańsku to miejsce, w którym można podziwiać Wielki Młyn pochodzący ze średniowiecza. Był on jednym z największych obiektów przemysłowych na mapie całej Europy. Wybudowali go Krzyżacy w 1350 roku i pełnił rolę nie tylko młyna, ale również spichlerza i piekarni. Pod koniec II Wojny Światowej został w niewielkim stopniu zniszczony, a udało się go odbudować w latach 60. XX wieku. Od tego czasu Wielki Młyn mieścił m.in. dyskotekę, salon gier, a nawet centrum handlowe. Obecnie stanowi siedzibę Muzeum Bursztynu, gdzie znajdują się tysiące eksponatów na czele z Jaszczurką Gierłowską.

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Gdański Kościół Mariacki to największa na świecie świątynia, którą zbudowano z cegieł. Wyróżnia się strzelistymi wieżami, które dominują nad panoramą miasta. Choć jej wnętrze jest dość surowe, to mieści wiele cennych dzieł sztuki, takich jak m.in. zegar astronomiczny z XV wieku czy też główny ołtarz z XVI wieku. Co ważne, wstęp do niej jest darmowy.

Gdańsk Stare Miasto – atrakcje. Skorzystaj z Interparking Wyspa Spichrzów

Zwiedzanie Starego Miasta w Gdańsku to prawdziwa przyjemność dla całej rodziny. Staje się ona jeszcze większa, gdy masz do dyspozycji płatny parking w samym centrum miasta. Skorzystaj z Interparking Wyspa Spichrzów, który znajduje się w pobliżu największych atrakcji gdańskiej starówki. To obiekt monitorowany, a miejsce możesz zarezerwować online. Jeden dzień parkowania to koszt zaledwie 40 zł!

Pozostałe wpisy:

Co zobaczyć w Gdańsku zimą? Poznaj serce Gdańska w zimowej aurze

Gdańsk to jedno z najbardziej fascynujących miast Polski, które ma wiele do zaoferowania turystom, bez względu na porę roku. Gdańska Starówka i atrakcje w jej okolicy pięknie prezentują się bez…

Gdzie parkować w Gdańsku? Odkryj ukryte perełki blisko Starego Maneżu

Gdańsk, perła polskiego wybrzeża, każdego roku przyciąga tłumy turystów z całej Polski i zagranicy. Jest to miejsce, gdzie historia splata się z nowoczesnością, a urokliwe uliczki i zabytkowe budowle tworzą…

Gdańsk bez tajemnic: Jak znaleźć najlepsze miejsca parkingowe przy Ulicy Elektryków?

Gdańsk, miasto o bogatej historii i niezliczonych atrakcjach, przyciąga rokrocznie turystów z całej Polski oraz z zagranicy. Ulica Elektryków, położona w strategicznym punkcie miasta, jest miejscem, w którym krzyżują się…